Нове функције есДневника

Министарство просвете Владе Републике Србије саопштило је данас да ће нове функције есДневника, чији је циљ унапређење образовног процеса и смањење педагошке администрације, у пуном обиму, бити доступне родитељима, наставницима и ученицима од 15. априла.

Уважавајући раније захтеве родитеља, наставника, струковних удружења, као и репрезентативних синдиката у просвети, Министарство просвете омогућило је нове функције електронског дневника које ће олакшати рад наставницима, дати бољи увид родитељима у радне навике и напредовање њихове деце, али и омогућити да ученици имају свој портал за увид у оцене и своја постигнућа.

За ученике ће бити успостављен посебан портал у оквиру есДневника, где ће имати увид у оцене, изостанке, планиране активности, обрађене наставне јединице, домаће и писмене задатке, као и друге релевантне информације.

Једна од новина је да ће родитељи добијати аутоматска обавештења (нотификацију) сваки пут када наставник евидентира изостанак ученика, нову оцену, као и друга обавештења која се односе на радне навике и постигнућа ученика.

Портал за родитеље ће од сада имати више графичких приказа о оценама и изостанцима, како би они на једноставнији и ефикаснији начин пратили рад свог детета.

Осим тога, постојаће могућност да родитељи кроз есДневник доставе разлоге за изостанак ученика, да имају увид у домаће задатке, напомене о владању, предложене закључне оцене, као и да преузимају дигиталне копије докумената попут сведочанстава, диплома и потврда.

Новина ће бити и могућност електронске комуникације родитеља са школом, односно, моћи ће да закажу састанке са наставницима путем система есДневник.

За наставнике и управу школа значајно се поједностављују административни поступци тиме што је омогућено директно генерисање и штампање потребних извештаја, унос и праћење домаћих задатака, формативног оцењивања, васпитног рада и вођење педагошке свеске искључиво у дигиталном облику.

Наставници ће моћи да уносе предлоге закључних оцена видљиве родитељима пре самог закључивања, а одељењске старешине ће имати алате за ефикасну комуникацију са родитељима и организацију састанака.

Овим изменама посебна пажња посвећена је смањењу педагошке администрације наставника, а Министарство просвете ће, први пут, имати на располагању агрегиране статистичке извештаје о параметрима образовног процеса у реалном времену.

Напомињемо да Министарство нема нити ће имати приступ подацима о личности ученика, родитеља и наставника.

Министарство просвете и Влада Србије придају изузетан значај заштити података ученика, родитеља и запослених.

Сви релевантни закони, строго се поштују и сви подаци се налазе на територији Србије у серверским салама постављеним по највишим стандардима струке.

Такође, с пажњом се спроводе све процедуре које се односе на податке о личности и комплетној безбедности дигиталних система.

Ове мере у оквиру есДневника представљају важан корак у модернизацији образовног система и резултат су дијалога и сарадње са свим релевантним актерима.

Циљ ових промена није само административно растерећење већ и подршка квалитетнијем раду наставника, бољем увиду родитеља у напредовање деце и унапређење мотивације ученика.

Министарство просвете ће наставити да прати имплементацију нових функција и у отвореном дијалогу са свим заинтересованим странама да ради на даљем унапређењу образовног система, у најбољем интересу ученика, запослених у просвети и родитеља.

Верујемо да ће нове функционалности допринети бољој сарадњи унутар школске заједнице и подршци сваком детету на његовом образовном путу, додаје се у саопштењу.