Завршено ФИДЕ Светско школско првенство у шаху

У Врњачкој Бањи је свечано затворено ФИДЕ Светско школско првенство у шаху, које је окупило младе таленте из 43 земље света. У знаку слављења шаховских нада и пријатељстава која су се родила током турнира, у Конгресном центру Хотела „Zepter“ одржана је церемонија доделе медаља, пехара, диплома и награда најуспешнијим такмичарима.

Најбоље резултате остварили су представници Казахстанског шаховског савеза, освојивши 4 златне, 3 сребрне и 1 бронзану медаљу. Србију су са два сребра представили Леонид Ивановић (категорија до 11 година) и Андреј Љепић (категорија до 17 година). Укупно, медаље су освојили такмичари из 11 федерација.

Представник Међународне шаховске федерације Озгур Солакоглу похвалио је организацију и пожелео да Србија поново буде домаћин неком од наредних такмичења. Председник општине Врњачка Бања, Бобан Ђуровић, нагласио је значај првенства не само за учеснике већ и за сам град, који је током протеклих дана био шаховска престоница.

Такмичење је свечано затворио председник Шаховског савеза Србије, Андрија Јоргић, подсетивши младе шахисте да је шах витешка игра у којој је противник за таблом само изазов, а не непријатељ.

Са 470 такмичара узраста од 7 до 17 година, који су се надметали у шест узрасних категорија по швајцарском систему у девет кола, Светско школско првенство у шаху било је једно од најзначајнијих школских такмичења на глобалном нивоу.

Посебну пажњу привукла је седмогодишња индијска шахисткиња Прагника Вака Лакшми, која је забележила победе у свих девет одиграних партија. Њен тренер Рохан Ђулка истакао је да је конкуренција била изузетно јака, али је Лакшми показала изузетну припрему и таленат.

Два српска сребра, иако велики успех, била су веома близу злата. Леонид Ивановић и Андреј Љепић имали су исти број бодова као победници, али су додатни критеријуми одлучили победнике. Љепић је изјавио да је задовољан својом игром, иако је као други носилац осећао велики притисак.

Председник Шаховског савеза Србије, Андрија Јоргић, нагласио је да су ове медаље показатељ да српски шах има светлу будућност. Подсетио је и на екипно злато из Црне Горе од пре годину и по дана, изражавајући уверење да Србија има потенцијал за нове велике успехе.

Будући развој шаха у Србији, према речима стручњака, лежи у враћању шаха у школски систем и оснивању шаховске академије, што би омогућило да још више младих талената добије прилику да се усавршава и такмичи на међународној сцени.