„ZAMISLITE DA VAM JE JEDAN STEPENIK PROBLEM“

Udruženje paraplegičara Raškog okruga Kraljevo osnovano je pre nešto više od 26 godina od strane osoba sa invaliditetom koje imaju dijagnozu paraplegije, kvadriplegije, parapareze i kvadripareze. Kraljevčani  koji se potpomažu mehaničkim invalidskim kolicima tog 24. maja 1998. godine okupila su se  sa željom da unaprede svoja prava i da što lakše dođu do njih.

Više od dve decenije kasnije ovo udruženje okuplja 54 člana  koja većinom pripadaju kategorijama paraplegije, kvadriplegije, parapareze i kvadripareze,  kao i druge osobe sa invalidetom  koje nemaju svoja matična udruženja.

Prema rečima sekretara Udruženja paraplegičara Raškog okruga, Mirka Nenadića,  udruženje pokriva teritoriju Raškog okruga pa samim tim i njegovi članovi nisu isključivo sa teritorije grada Kraljeva.

– Pored Kraljevčana u našem društvu možete videti i naše komšije iz susednih gradova i sela. Sobzirom da do povrede i invaliditeta može doći na različite načine naša zajednica, što se tiče starosne dobi, je raznolika. Shodno tome da je stav našeh udruženja da smo u stalnom kontaktu sa našim članovima i da ih obaveštavamo o radu, kao i da im, ukoliko traže, u što kraćem vremenskom intervalu pružimo neophodnu informaciju i pomoć, svako naše okupljanje je nova prilika za druženje i dobru atmosferu – kaže Nenadović.

Hajde da pojasnimoŠta je paraplegija, a šta kvadriplegija?

Ukoliko još ne znate šta je paraplegija upravo ste se našli na pravomj adresi. Plegije i pareze u 95 odsto slučajeva su stečene, veoma retko urođene povrede kičmenog stuba i oboljenja kičmenog stuba.  

Paraplegičari su lica koja imaju oštećenje kičmene moždine u nivou nekog od torokalo grudnih ili lumbalnih pršljenova i kod njih za posledicu imamo uglavnom oduzetost donjih ekstreminteta. Kvadriplegičari su lica čije oštećenje kičmene moždine je na nivou nekog od vratnih pršljenova. Posledice njihove povrede ili oboljenja su oduzetost i ruku i nogu (ili jako slaba pokretljivost ruku). Ta lica za svoje kretanje koriste takođe invalidska kolica. U većini slučajeva,  za samostalno kretanje, koriste elektromotorna invalidska kolica. Dakle, paraplegija i kvadriplegija se razlikuju po posledicama povrede kičmene moždine. Sve ovo nam je, naravno, pojasnio sekretar Udruženja paraplegičara Raškog okruga u Kraljevu, dodajući da članovi ovog udruženja mahom lica lica stradala u saobračajnim nezgodama, povrede nastale od skoka na glavu u vodu i ranjavanje što u ratu što u mirnodopskom slučaju.

Problemi osoba sa invaliditetom

U životu nije sve sjajno i bajno. Kroz život često moramo mnogo da se borimo, odričemo, zalažemo, učimo, prolazimo kroz lepe i one manje lepe trenutke jer, kako dobra stara narodna izreka kaže, sve je to sastavni deo života.

Prema rečima našeg sagovornika zahvaljujući brojnim medijskim kampanjama stav o osobama sa invaliditetom se dosta promenio.

– Samim pojavljivanjem u medijima stav o ovoj grupi stanovnika dosta se promenio. Nekada su ljudi okretali glavu, danas je to već neka druga priča. Što se tiče medija ranije je postojala neka vrsta odbojnosti, ali zahvaljujući našim ozbiljnim i predanim radom su shvatili da u nama imaju jasnog sagovornika i zato ste danas uvek tu kada vas pozovemo – naglašava on.

Kako je dodao članovi ovog udruženja nemaju problema sa diskriminacijom, ali imaju sa pristupačnošću određenim mestima u gradu.

– Iako je Grad Kraljevo uradilo puno toga u poslednjih osam godina po pitanju pristupačnosti i dalje postoje određeni problemi poput polaganja za vozačku dozvolu, jer ne postoji auto škola južno od Dunava i Save koje imaju vozila prilagođena za osobe sa invaliditetom. Potrebna je mala ispravka u zakonu, na kojoj se radi, a o kojoj i ministarstvo ima pozitivan stav. Takođe, problem su i parking mesta,  ali i to će uskoro biti rešeno – kazao je on dodajući da je nedavno usvojen plan o izgradnji više parking mesta na teritoriji grada.

Kada su u pitanju kulturni događaji, Nenadović kaže da su svi dostupni osobama sa invaliditetom jer je prvenstveno omogućen prilaz svim kulturnim ustanovama ako ne sa rampom i liftom, onda sa guseničarom.Takođe i svi sportski događaji su dostupni, te se može reći da je Kraljevo baš mnogo uradilo što se tiče osoba sa invaliditetom.

Skoro tri decenije uspešnog rada

Za skoro tri decenije rada Udruženje paraplegičara Raškog okruga može se pohvaliti nizom uspešno realizovanih projekata.

– Na primer, prvi smo realizovli projekat „I Ja Postojim“  koji je kasnije sproveden i u celoj Srbiji. Projekat je predvideo pristupčnost javnih površina gde su OSI npr. lepile nalepnice na vozila koja su parkirana na trotoaru i koja im sprečavaju kretanje. U prvom momentu bilo je malih problema, ali kasnije se to i prihvatilo od šire društvene zajednice. Pored toga, mi organizujemo i niz sportskih takmičenja u stonom tenisu, pikadu, boćanju, ribolovu,šahu… Od ove godine organizujemo i turnir u CORNHOLU za koji su članovi i prijatelji iz drugih gradova pokazali veliku zainteresovanost – objašnjava naš sagovornik.

Kako je dalje kazao, Grad Kraljevo poklanja ogromnu pažnju OSI, a samim tim imaju i dobru saradnju. Svake godine zajedno odrade neki krupan projekat za dobrobit osoba sa invaliditetom  – rampe, prilazi itd.

Budite savesni prema sebi i drugima

– Svake godine šaljemo različite poruke mladima. Često je to kroz različite oblike predavanja u školama. Do sada smo im govorili da ne voze u alkoholisanom stanju, da se drže propisa, da ne skaču na glavu itd, jer sve to može da im kasnije oteža život, kako njima tako i njihovim porodicama. Ovog puta neka razmisle o rečenici „ZAMISLITE DA VAM JE JEDAN STEPENIK PROBLEM“ – zaključuje Mirko Nenadić.

Lj.Marković

Foto. privatni arhiv

Projekat „Znam kako se osećam“ sufinansiran je iz budžeta Grada Kraljeva. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.