Četvrti put zaredom dodeljene su nagrade „Most Roma Friendly Mayor“ na Zapadnom Balkanu i u Turskoj. Za Srbiju, ovo priznanje dodeljeno predsedniku opštine Vrnjačka Banja, Bobanu Đuroviću.
Obraćajući se prisutnima na ceremoniji organizovanoj u Briselu, Đurović je istakao da da navedenu nagradu ne posmatra kao priznanje ne posmatra samo kao lično priznanje, već kao priznanje celoj vrnjačkoj zajednici.
-Biti proglašen za „predsednika opštine, prijatelja Roma“ za Srbiju značajno je priznanje. Kroz rad i posvećenost, nastojali smo da stvorimo inkluzivno okruženje u opštini Vrnjačka Banja, gde se svaki pojedinac oseća dobrodošlo i poštovano. Naša opština nije samo prijateljska prema Romima, već aktivno radi na stvaranju uslova za njihovu integraciju, obrazovanje, zapošljavanje i dostojanstven život – istakao je Đurović.
On je naglasio i da je ponosan što je Vrnjačka Banja uspela da stvori okruženje u kom se svaki Rom može osećati kao njen ravnopravan član i zahvalio svim mojim saradnicima i građanima opštine Vrnjačka Banja na podršci u kreiranju zajednice koju karakteriše velika solidarnosti i razumevanje.
Svi dobitnici nagrade
Nagrada je ustanovljena sa ciljem da se oda priznanje onim lokalnim vlastima koje veruju u svoje građane i tretiraju ih ravnopravno. Pobednici su izabrani putem konkursa koji je bio otvoren za opštine, a takmičenje je istovremeno sprovedeno na Zapadnom Balkanu i u Turskoj. Za svaku zemlju proglašen je po jedan pobednik. Nagrađeni gradonačelnici i predsednici opština iz Srbije, Republike Severne Makedonije, Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova i Turske na posebnoj manifestaciji u okviru Nedelje Roma, koja je organizovana u Briselu, imali su mogućnost da se sastanu sa Generalnim direktoratom za susedstvo i pregovore o proširenju DG NEAR. Organizatori su civilno društvo, Ekonomski i socijalni komitet EU, Komitet regiona EU i Evropski parlament.
Na ceremoniji dodele predstavljeni su pozitivni primeri inkluzije Roma i istaknuta potreba osnaživanja, mobilizacije i ravnopravnog dijaloga između lokalnih vlasti i romskih zajednica, te da se opštine i romska zajednica mogu udružiti i uključiti u dijalog na ravnopravnom nivou.
Vrnjačka Banja primer dobre prakse
Na teritoriji opštine Vrnjačka Banja, poslednjih godina, uz podršku EU, države i partnera realizovano je više projekata koji su dodatno unapredili položaj Roma i doprineli njihovom ekonomskom osnaživanju i inkluziji. Organizovane su obuke, stručne prakse koje su omogućile lakši dolazak do zaposlenja. Adaptirana je prostorija u OŠ „Branko Radičević“ za dnevni boravak romske dece i druženje sa decom iz većinskih i manjinskih zajednica. Оbezbeđeni su leđni trimeri za ekonomsko osnaživanje predstavnika romske zajednice u cilju sanacije i prevencije posledica od ЦОВИД-19 na romsku populaciju koja je najviše osetila negativne efekte pandemije. Doniran je i građevinskog materijala romskim porodicama. U saradnji sa Kancelarijom Ujedinjenih nacija za projektne usluge („УНОПС“) realizоvan je i projekat „Pristojan život – doprinos socijalnoj inkluziji Roma i drugih marginalizovanih grupa kroz unapređenje stanovanja i mere socijalne integracije u opštini Vrnjačka Banja. Оpština Vrnjačka Banja dobitnik je i nagrade u kategoriji Ravnopravnost i anti-diskriminacija na osnovu Programa podrške razvoju i funkcioniranju sistema lokalne samouprave za primer dobre prakse pod nazivom „Unapređenje i sprovođenje lokalnih mera podrške osetljivim društvenim grupama i osobama romske populacije“.
Na kraju konferencije, istaknut je značaj nastavka akcija za unapređenje položaja Roma i zajednički poziv na stvaranje društva u kome su različitosti bogatstvo, a ne prepreka. Ova aktivnost se sprovodi u okviru projekta „Snaga Romkinja za promene na Zapadnom Balkanu i Turskoj“, a finansira je Evropska unija.