Udruženje „Ženska inicijativa“ iz Trstenika u saradnji sa Centrom za socijalni rad Vrnjačka Banja uspešno je realizovalo projekat „Unapređenje kvaliteta usluge Pomoć u kući za stare“. Cilj projekta je bio da unapredi kvalitet usluge socijalne zaštite „Pomoć u kući za stare“ u opštini Vrnjačka Banja, putem upotrebe savremene komunikacione opreme, koja obezbeđuje bolju komunikaciju između korisnika i pružalaca usluga.
Zahvaljujući ovom projektu, starije stanovništvo Vrnjačke Banje dobilo je mogućnost korišćenja panik tastera, uređaja koji predstavlja vid preventivne zaštite kada je osoba sama. Panik taster, koji se lako aktivira na dodir, omogućava hitnu intervenciju u slučaju pretnje po život, a takođe putem GPS sistema određuje tačnu lokaciju korisnika.
Ceo sistem je prilagođen upotrebi starih i nemoćnih osoba, kako bi zadržali svoju nezavisnost i samostalnost. Opština Vrnjačka Banja sufinansira ovaj projekat i četvrta je opština u Srbiji koja je omogućila svojim građanima da koriste ovaj vid pomoći.
Današnjoj konferenciji prisustvovali su predsednica Udruženja „Ženska inicijativa“, Vesna Veljović Milosavljević, direktorka Centra za socijalni rad Vrnjačka Banja Sandra Nikolendžić, predstavnik istraživačkog tima, Nenad Krstić i Nebojša Alimpić iz vrnjačke lokalne samouprave.
„Naši panik tasteri bili su pet meseci kod deset korisnika sa teritorije opštine Vrnjačka Banja, gde su tri geronto domaćice bile 24 časa na raspolaganju korisnicima“, izjavila je Vesna Veljović Milosavljević. Ciljne grupe projekta bili su postojeći korisnici usluge „Pomoć u kući za stare“, koji žive u staračkim domaćinstvima, kao i tri geronto domaćice koje pružaju uslugu. Svim korisnicima bila je obezbeđena edukacija za korišćenje nove komunikacione opreme, kako bi se ona koristila najefikasnije.
U opštini Vrnjačka Banja živi 6.234 stanovnika starijih od 65 godina, što čini 24,78% populacije, od kojih je 57,27% žena. Primetan je dugogodišnji trend porasta broja starih, zahvaljujući kvalitetnim uslovima za život, zbog čega se mnogi imućni penzioneri trajno naseljavaju u Vrnjačku Banju.
Opština Vrnjačka Banja dugo vremena finansira uslugu „Pomoć u kući za stare“, koju organizuje Centar za socijalni rad Vrnjačka Banja. Ova usluga je uspostavljena još 2007. godine i trenutno obuhvata 20 naselja, sa 3 gerontodomaćice koje brinu o korisnicima. Panik tasteri omogućavaju pravovremeno dojavljivanje problema i potreba korisnika monitoring centru, koji informacije prosleđuje koordinatoru usluge. Na taj način, brže i efikasnije se izlazi u susret potrebama korisnika, podižući kvalitet usluge.
Opština Vrnjačka Banja se kontinuirano trudi da bude sredina u kojoj se kvalitetno živi, i stoga obezbeđuje usluge koje poboljšavaju kvalitet života, a po rečima Nebojše Alimpića, u narednom periodu biće izdvojena veća finansijska sredstva za unapređenje socijalne zaštite i u planu je da navedena usluga, koja se trenutno pruža samo građanima u gradskom jezgru, proširi i na seoska područja.
Predstavnik istraživačkog tima, Nenad Krstić upoznao je na današnjoj konferenciji prisutne sa rezultatima dvofaznog istraživanja, koja su sprovedena u okviru projekta, među korisnicima i pružaocima usluge „Pomoć u kući za stare“, koji su koristili komunikacionu opremu.
O ulozi Centra za socijalni rad govorila je direktorka ove ustanove u Vrnjačkoj Banji, Sandra Miodragović, a prisutni su imali priliku i da odgledaju film: „Zajedno za dostojanstvenu starost“.
Projekat „Unapređenje kvaliteta usluge „Pomoć u kući za stare” realizovalo je Udruženje «Ženska inicijativa“ iz Trstenika u saradnji sa Centrom socijalni rad Vrnjačka Banja. Projekat koji je realizovan u periodu od novembra 2023. do jula 2024. godine, dobio je finansijsku podršku Evropske unije kroz Regionalni programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 (РеЛ0аД2) koji sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).