Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je danas rezoluciju o Srebrenici kojom se 11. jul proglašava Međunarodnim danom promišljanja i sećanja na „genocidˮ u Srebrenici 1995. i koji bi trebalo da se obeležava svake godine.
Za rezoluciju je glasalo 84 država, 19 je bilo protiv, dok je 68 zemalja bilo uzdržano.
Među zemljama koje su glasale protiv rezolucije, pored Srbije, su Rusija, Mađarska, Belorusija, Kina i Kuba, a među onima koje su bile uzdržane – Grčka, Kipar, Kazahstan, Meksiko, Ujedinjeni Arapski Emirati i druge.
Predsednik Republike Srbije, Aleksandar Vučić je, između ostalog rekao da će ova rezolucija napraviti podelu u regionu i da će morati da se radi na tome da se održi mir i stabilnost. Poručio je i da je ponosan na Srbiju.
Sednica je počela izlaganjem predstavnice Nemačke u Ujedinjenim nacijama Antje Lendersen koja je obrazložila tekst rezolucije o Srebrenici.
Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, izjavio je da je rezolucija o Srebrenici visokopolitizovana i postavio pitanje zašto se donosi baš sada i zašto se na njoj radilo tajno.
Vučić je ukazao da će usvajanje rezolucije otvoriti Pandorinu kutiju i da će se svet suočiti sa nizom optužbi za genocid i da ona neće doneti pomirenje u regionu.
Posle glasanja o rezoluciji o Srebrenici, predsednik Srbije Aleksandar Vučić ogrnuo se srpskom zastavom, uprkos protivljenju predsenika skupštine i zahteva obezbeđenja da je skine. „Niko na svetu mi neće uzeti moju zastavuˮ, poručio je predsednik Srbije.