NOVA ČITANjA ŠEKSPIRA

Pretprogram ovogodišnjeg Anfiteatar festivala bila je tribina „Nova čitanja Šekspira“ upriličena u kraljevačkoj Biblioteci, na kojoj su, prilazeći ovoj temi sa društvenog, istorijskog, etičkog i političkog stanovišta, govorili prof. dr Branislav Jakovljević i mr Vladimir Marović. Na ovom, inače vrlo posećenom programu, učestvovali su i polaznici dramskog studija Grupa Grupa predvođeni Vladanom Slavkovićem.
Ideja istorijskog mehanizma u Šekspirovim delima, koju je izneo Jan Kot u svojoj knjizi „Šekspir naš savremenik“, sagledana je iz pozicije refeudalizacije društva, koja se na različite načine ispoljava u razvijenim zapadnim zemljama i zemljama u razvoju. Poseban osvrt bio je usmeren ka fenomenu savesti kao unutrašnjeg, individualnog znanja i uverenja, koji je svoju punu afirmaciju dostigao u epohi moderne i građanskog društva. Namera je, takođe, bila da se ukaže na to da je ovaj fenomen imao svoj odraz u Šekspirovim delima, u samim začecima modernog doba, kada se individualnost izdizala iz kolektivističkih uvreženih stega.
Branislav Jakovljević je, podsetimo, profesor humanistike na Katedri za pozorište i teoriju izvođenja i na programu iz slavistike Univerziteta Stenford. Baveći se prevashodno teorijom performansa, napisao je brojne knjige, eseje i članke, mahom objavljivane u SAD i kod nas. Uredio je i sa Ljiljanom Nikolić preveo na engleski jezik knjigu „Filozofija palanke“ Radomira Konstantinovića.
Vladimir Marović, profesor filozofije u kraljevačkoj Gimnaziji, autor je knjige „Sloboda je čovekova suština“ i koautor pomoćnog srednjoškolskog udžbenika za filozofiju „Filozofija – problemski pristup“. Objavio je čitav niz članaka u filozofskim časopisima i časopisima koji se bave društvenom teorijom.
Tekst: Tijana Kačarević
Fotografije: Ivan Spasojević