U prisustvu porodice, prijatelja, rodbine, nekadašnjih saigrača, ljudi iz sveta košarke, prvotimaca i članove mlađih kategorija Košarkaškog kluba Sloga, predstavnika Grada Kraljeva, Raškog upravnog okruga, Košarkaškog saveza Srbije… minutom ćutanja, u ponedeljak, 29. aprila, u kraljevačkoj gradskoj kući, započela je komemoracija legendi kraljevačke košarke Vladimiru Dašiću.
U ime Košarkaškog kluba Sloga, saučešće povodom prerane smrti „velikog prijatelja, divnog muža, oca, dede… Vlade Dašića“, izjavio je Uroš Matić, koji je istakao da je Vladimir Dašić bio vanvremenska pojava kada je košarka u pitanju.
„Išao je ispred svog vremena, suštinu košarke i bavljenje sportom nosio je u sebi. To je bila generacija, naročito on, koja se nije plašila ni prvaka Evrope. Možda više od svih pogodaka, svih trojki koje je dao, u sećanju će mi ostati taj odnos prema protivniku i borbi – nikad nije izgubljena makar s druge strane bio i prvak Evrope“, rekao je Matić.
Njegove anegdote i danas se prepričavaju
U ime porodice, okupljene je pozdravio Dejan Jerotijević, koji se osvrnuo na to da se i danas prepričavaju anegdote duela Vladimira Dašića sa Draženom Petrovićem, sa Galisom, ali i sa basketa pod obalom…
„Najviše od svega je voleo da pobede. Najveća žal mu je što nije stigao da trenira svoje unuke. Veliki pozitivac, kojeg nikad nisam video da je klonuo duhom. Imao sam sreću da smo sarađivali u Slogi, bili smo prijatelji i komšije. Priznao sam mu da je bio idol ne samo meni, već mnogim mladićima. Sa ponosom možemo reći da je u Vladovo vreme Sloga bila ona prava Sloga, kojoj možda i danas svi težimo i želimo da bude takva… neponovljiva Sloga. Nažalost, mnogi od njih više nisu sa nama… Siguran sam da će sada zajedno sa Vladom napraviti nepobedivu ekupu za sva vremena“, rekao je Jerotijević, poručivši: „Vlado, prijatelju moj dragi, bila je čast poznavati te. Hvala ti za sve. Hvala porodici što je mene izabrala da kažem koju reč, a to je malo šta bih sve mogao da kažem.“
Nekada saigrač Dašićev, potpredsednik Košarkaškog saveza Srbije Dušan Projović, pozdravio se sa Dašićem, istakavši da nas je sve okupio „prerani odlazak velikog Vlade“…
„Hvala ti za sve. Gde god si bio, ostavio si veliki trag. Pravio si od svih bolje igrače i, što je najvažnije, bolje ljude. Upoznali smo se i pre nego što smo se sreli dok sam, kao mlađi, pratio kako si igrao i kako su velike tvoje partije“, rekao je Projović podsetivši na članke iz ’84-’85, kada je uvedena linija za tri poena, o tome kako su Dražen Petrović i drugi igrači dali čak tri-četiri trojke, da bi, nakon nekoliko dana, Sloga dala 11 trojki u Jazinama, od čega Vlado osam.
„Znam da sam mu bio drug i prijatelj, on je nama bio i više od saigrača. Ponosni smo na njega, njegova porodica još više. Nikada ti nećeš otići iz naših sećanja i srca, preselio si se na bolje mesto i zajedno sa svojim drugarima pisaćeš zlatnu istoriju Sloge“, kazao je Projović.
Dašić među legendama Kraljeva
foto: Grad Kraljevo
Na oproštaju od, kako je rekao, velikog čoveka Vladimira Dašića, gradonačelnik grada Kraljeva dr Predrag Terzić je podsetio na to da su u Kraljevu rođena ili odrasla četiri NBA košarkaša i da svi u svetu znaju za Vlada Divca, Miloša Babića, Nenada Krstića, Vasilija Micića…
„Ali da biste postali legenda, morate da se dokažete u svom gradu, da tu postižete najznačajnije poene, da tu pobeđujete, tu pravite razliku. Zato Kraljevčani danas najviše pamte generaciju Sloge iz dve sezone, kada su igrali u ligi bivše Jugoslavije. Pamte Čoga, Džigija, Žikicu, pamte šuteve za tri poena Vladimira Dašića… Bio je i za života legenda Kraljeva. Pobeđivao je kada je košarka bila drugačiji sport, kada se uspeh košarkaša nije merio brojem nula na ugovoru, nego ljubavlju svih onih koji vole taj sport. Kada ste, dajući poen, proslavljali sa navijačima, i to vam je bilo najvažnije da pobedite, a ne, posle dobro odigrane sezone – veći ugovor. Trudio se da bude bolji od protivnika, a protivnici su bili najbolji u Evropi“, rekao je Terzić podsetivši na to da je, u nadmetanju sa evropskim prvakom Cibonom, Dašić davao trojke i zamalo nisu pobedili evropskog prvaka koji je nekoliko dana pre toga igrao sa Realom iz Madrida, kao i da je igrao protiv tada ne tako poznatog mladog Amerikanca koji se vratio u zemlju predaka, u Grčku, i posle postao verovatno najbolji igrač u Evropi sredinom osamdesetih – Nikosa Galisa.
„Pobeđivao je Vlado i pokazivao kako se igra i bori za svoj klub. On je započeo svoju kasnije veoma uspešnu trenersku karijeru još kao igrač. Otišao je u manje klubove – Napredak iz Aleksinca, Prvu petoletku, Mašinac – koji tada još uvek nije bio tako veliki klub kao što je kasnije postao, da uči mlađe šutere, da kao igrač prenosi znanje, kasnije je uspeo i kao trener u Slogi, na kraju kao trener OKK Kraljevo“, rekao je gradonačelnik, podsetivši i na to da je Dašić igrao i fudbal – za Miločajac i Borac iz Adrana, uz napomenu da je, zahvaljujući ljudima koji znaju da priznanja treba dodeliti onima koji su zadužili kraljevački sport, dobio i brojna priznanja. On je Dašiću zahvalio na svemu poričivši da će se Grad potruditi da, kao i članovi njegove generacije koji nisu sa nama, i Vlado Dašić dobije svoju ulicu u Kraljevu.