Gradonačelnik uručio ugovore u okviru projekta „Čista energija za građane u Srbiji“ – obezbeđene subvencije za energetsku sanaciju za 91 domaćinstvo
Grad Kraljevo, u saradnji sa Ministarstvom rudarstva i energetike Republike Srbije, od 2021. godine kada je objavljen prvi javni poziv za jedinice lokalne samouprave, učestvuje u sprovođenju Programa energetske sanacije porodičnih kuća i stanova. U okviru projekta „Čista energija i energetska efikasnost za građane u Srbiji”, u Svečanoj sali Gradske uprave, gradonačelnik grada Kraljeva dr Predrag Terzić uručio je ugovore o dodeli sredstava za sprovođenje mera energetske efikasnosti na porodičnim kućama i stanovima.
Kako je podsetio, grad Kraljevo zajedno sa Ministarstvom rudarstva i energetike, još od 2021. godine, svake godine izdvaja sredstva za energetsku sanaciju kuća i stanova.
„Prve godine, 2021, iz gradskog budžeta smo izdvojili 2.500.000 dinara, a 2023. godine taj iznos je uvećan na čak 10.000.000. Kada smo udruživali sredstva sa Republikom, prve godine smo, u okviru konkursa, građanima delili 5.000.000 dinara, a danas je to čak 25.000.000 dinara“, kazao je Terzić, pa dodao da su, kada se Grad priključio projektu, sufinansirane samo dve mere energetske efikasnosti – zamena stolarije i kotolova, dok danas ova sredstva mogu biti upotrebljena i za radove na fasadama, krovovima, podovima, za kupovinu toplotnih pumpi, a veliki broj građana pokazuje interesovanje i za solarne panele.
„Sada je obezbeđeno znatno više sredstava nego 2021. godine, čak pet puta više novca koji se može koristiti i za druge namene. Očekujem da će interesovanje naredne godine biti još veće, a Grad će se potruditi da, zajedno sa Republikom Srbijom, obezbedi dovoljno sredstava kako bi svi naši građani mogli da zamene stolariju, kupe nove kotolove, izvedu radove na fasadama i krovovima ili postave solarne panele“, poručio je gradonačelnik.
Prema rečima energetskog menadžera grada Kraljeva Zorice Sretenović, naši sugrađani, koji su prošle jeseni konkurisali za subvencionisane mere, danas su potpisali ugovore za energetsku sanaciju sa Gradom i odabranim privrednim subjektom.
„Od 91 ugovora, više od 60 odsto je za zamenu stolarije, a preostalo je za zamenu načina grejanja odnosno promene kotlova na čvrsto ili fosilno gorivo u kotao na pelat odnosno biomasu. Pojedini vlasnici su konkurisali i za dve mere energetske efikasnosti odnosno paket mera, tako da imamo primer i onih koji će istovremeno ugraditi toplotnu pumpu i solarnu elektranu kao najbolju i najinovativniju kombinaciju za grejanje na našem području“, pojasnila je Zorica Sretenović.
Kako je istakla, građani su za stolariju mogli da dobiju subvencije u vrednosti od 120.000, ako su vlasnici stana, odnosno 160.000 dinara, ako su vlasnici kuće, dok je najveća subvencija, ali i najskuplja investicija, bila za solarne elektrane koje se projektuju i postavljaju na krovovima porodičnih kuća.
Projekat „Čista energija za građane u Srbiji“ započet je 2023. godine i trajaće pet godina. Svake godine interesovanje građana za sprovođenje mera energetske sanacije raste, pa je 2021. godine njih 55 dobilo sredstva za sufinansiranje, a danas je 91 vlasnik domaćinstva potpisao ugovor. Tokom juna meseca biće objavljen konkurs za sve one koji žele da dobiju sredstva subvencionisanja za primenu mera energetske efikasnosti, a novina je da će ove godine biti objavljen i poseban Javni poziv za građane koji imaju status energetski ugroženog kupca.
Foto i info: kraljevo.rs