Posle 80 godina, ili tačnije više od 120 godina nakon Albanske spomenice, osam decenija nakon Partizanske spomenice, Srbija danas sa zakašnjenjem od blizu 3 decenije, odaje poštovanje, zahvalnost svojim borcima, svojim ratnim veteranima, svojim ratnim vojnim invalidima, ali i porodicama palih boraca u svim odbrambeno otadžbinskim ratovima od 1990. do 1999. godine, istakao je u Kraljevu ministar Nikola Selaković na svečanoj dodeli Boračkih spomenica za Srđana i Bobana Milića, braću blizance koji su poginuli 1999. godine na Kosovu i Metohiji. Boračke spomenice primila je njihova majka Nada Milić, čiji je treći, najstariji sin Goran preminuo od tuge za braćom 2000. godine.
Ministar Selaković je rekao da je današnjim događajem u Kraljevu, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja uz veliku podršku i Ministarstva odbrane i potpredsednika Vlade Miloša Vučevića krenulo u jedan veoma važan zadatak, a to je dodela Boračkih spomenica.
-Zakon je donet 2020. godine, marta ove godine doneta je Uredba kojom je ustanovljena Boračka spomenica, a neposredno nakon toga u Zavodu za izradu novčanica krenulo je kovanje prvih spomenica.
-Decenijama je neko teran da se stidi onoga što je radio, a postupao je najčasnije, jer kao što je govorio kralj Aleksandar nema časnije dužnosti od dužnosti boriti se za slobodu i čast svoje otadžbine. To su radili svi naši borci od 1990. do 1999. godine, to su činila i braća Milići – istakao je ministar Selaković.
Selaković je najavio da je događaj u Kraljevu samo početak niza događaja dodele Boračkih spomenica u celoj Srbiji.
-I u Toplici, Pčinji, Jablanici, Nišavi, Pirotskom kraju, dakle području koje je nekada pokrivao Niški korpus i 3. armija u koju su izmeštene jedinice legendarnog Prištinskog korpusa, ali i u svim drugim okruzima od severa Bačke do jugoistoka Srbije, gde ćemo organizovati svečane akademije našim borcima, ratnim vojnim invalidima i članovima porodica palih boraca i uručiti ovo zasluženo priznanje – naglasio je ministar.
On je ukazao da je Kraljevo grad koji je 1999. godine primio najveći broj naših izgnanika sa Kosova i Metohije i grad koji je iste godine imao odziv na mobilizaciju od 115 odsto.
Ministar je na kraju pozvao sve borce širom cele Srbije da utvrde svoj status borca, jer će se država u narednom periodu potruditi da obezbedi niz prava i pogodnosti za sve one koji su nosioci spomenice i boračke legitimacije u saradnji sa gradovima i opštinama, u saradnji sa javnim preduzećima i drugim kompanijama.
-To je jedan mali deo onoga što možemo da uradimo, a najvažnija stvar je upravo ono što je i potpredsednik Vučević danas rekao, da se ugledamo na majku Nadu Milić. Dok postojimo, dok dišemo, dok imamo svojih potomaka da svima njima pričamo o tome kako su oni koji su izdaci generacije ’60 , ’70, ’90 godina stali u red za odbranu Srbije, njene slobode i našeg srpskog naroda – zaključio je Selaković.
Ministar odbrane i potpredsednik Vlade Miloš Vučević čestitao je ministru Selakoviću, Vladi i predsedniku Republike pre svega na odlučnosti da se očuva tradicija i kultura sećanja i da naša otadžbina Srbija ponovo ima Boračke spomenice.
-Biračke spomenice jedan je od načina na koji se odužujemo i zahvaljujemo svim junacima stradalnicima, herojima koji su ratovali za sve nas i to od 1991-1999. godine, bez obzira da li su u ratnom sukobu bili na teritoriji današnje Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine ili naše raspete Kosovu i Metohiju – istakao je Vučević.
Majka Srđana i Bobana, Nada Milić primila je Boračke spomenice, koje su joj uručili ministar Selaković i ministar Vučević.
-Jako sam uzbuđena i srećna što se nalazim na ovom mestu, ali i tužna što moj suprug nije danas ovde da on primi to odlikovanje umesto mene, jer je zaslužio. Uvek je govorio da se piše, da se ne zaborave ta deca, ne samo moji sinovi, nego i druga deca. Došlo je vreme da se isprave greške koje su postavljene i da se zahvalim svima koji su učestvovali da se ovo ne zaboravi – rekla je majka Nada.
U svom obraćanju, gradonačelnik Kraljeva dr Predrag Terzić rekao je da je Kraljevo tužno, ali ponosno, domaćin odavanja počasti srpskim junacima, Kraljevo – grad u čijem se samom srcu ponosno uzdiže jedan od najlepših spomenika srpskim ratnicima, o čijoj istoriji pripovedaju Nemanjića zadužbine – Studenica i Žiča, kao dva svetionika koja uvek vraćaju na pravi put i svedoče o srpskim vitezovima, srpskim ratnicima, srpskim borcima.
-Spomenik braći blizancima Milić postoji već u Kosovskoj Mitrovici, a Kraljevo je jednu gradsku ulicu nazvalo po njima. Zajedno ćemo čuvat uspomenu na njih, a njihovi spomenici će postati gradski memorijali o kojima će brinuti Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Grad Kraljevo – kazao je Terić.
Na svečanom uručenju prvih Boračkih spomenica u Kraljevu, odlomke iz knjiga „Moji sinovi“ i „Sokolovi polomljenih krila“, koje je napisao Dragoljub Milić, otac Gorana, Srđana i Bobana Milića, kazivao je dramski umetnik Lepomir Ivković, dok je Mirka Kešelj, sa Natašom i Jovanom Zukanović, izvela pesmu „Suza Kosova“.