Prama podacima Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ u Srbiji sa HIV-om živi oko 3.800 ljudi. Za obolele stižu dobre vesti, na novoj listi Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja je pet novih lekova.
U Srbiji je u 2023. godini HIV potvrđen kod 177 osoba. Najviše među muškarcima i u uzrastu od 20 do 49 godina, podaci su Instituta za javno zdravlje. Sa novim lekovima napravljen je iskorak u njihovom lečenju.
„Stavljeno je pet potpuno nivih lekova, uglavno fiksnih kombinacija, kombinacija nekoliko komponenti sa različutim mehanizmom delovanja, što je jako bitno za obolele od HIV-a. Sa ovih pet novih lekova na listi trenutno imamo čak 26 lekova za terapiju HIV infekcije“, naglašava Dragana Janković Antić iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.
„Smiruje virus, ne pravi virus više štete. Oni su zdravi, pravi sledećih 100 godina, što se kaže, ali su ne infektivni za okolinu. Sprečava se širenje dalje epidemije i ti ljudi kao zdravi i pravi doprinose društvu“, napominje prof. dr Jovan Ranin, načelnik Odeljenja za HIV i AIDS, Klinike za infektivne i tropske bolesti, UKCS.
Mnogi od njih leče se na Klinici za infektivne i tropske bolesti Univerzitetskog Kliničkog centra Srbije, a njih 327 odgovaralo je na pitanja iz istraživanja – da li imaju pridružene bolesti i koje.
„Najčešći su komorbiditeti oni koji muče opštu populaciju: holesterol, krvni pritisak. Ali ono što je malo drugačije, to je da osobe sa HIV-om imaju češće mentalne bolesti. Dakle, depresija, anksioznost, bipolarni poremećaj“, navodi Bratislav Prokić, izvršni direktor Nacionalnog centra za seksualno i reproduktivno zdravlje.
Koji god zdravstveni problem da imaju, polovina anketiranih se obraća svom infektologu, jer su neki od njih, kažu, imali negativno iskustvo kod drugih zdravstvenih radnika zbog svoje dijagnoze.