Koncertom posvećenim Lepi Lukić završen Festival „Zlatne harmonike Kraljeva”

Centralni događaj ovogodišnjeg Festivala „Zlatne harmonike Kraljeva“, koncert „Kraljevo Lepi u čast”, u organizaciji Kulturnog centra „Ribnica“ Kraljevo, privukao je brojnu publiku na kraljevački Trg srpskih ratnika.


Kraljica srpske narodne muzike, bogate muzičke karijere, sa publikom se druži već šest decenija, od prvog uspeha sa pesmom „Od izvora dva putića“. Snimila je mnogo trajnih snimaka izvornih pesama, mnoge njene pesme su evergrin hitovi, a igrala je i u nekoliko filmova. Njene pesme govore o selu, starim srpskim običajima, duhu prošlih vremena, ljubavi… Iza sebe ima brojne singl ploče, LP albume, učešća na festivalima i osvojene nagrade.


Pored legende naše muzičke scene Lepe Lukić, na dvočasovnom koncertu na kraljevačkom centralnom trgu, nastupili su i Snežana Đurišić, Jelena Broćić, Anđela Subotić, Dragi Domić, Ivan Milinković i Aleksandar Tirnanić. Vokalne soliste pratili su orkestri soliste na harmonici i kompozitora Miše Mijatovića, umetničkog rukovodioca Narodnog orkestra Radio-televizije Srbije Vlade Panovića i Ansambl „Gospon tamburaši“ iz Novog Sada, na čelu sa Aleksandrom Sofronijevićem, solistom na harmonici i šefom orkestra, i Nikolom Pekovićem, masterom harmonike, docentom na Fakultetu umetnosti u Nišu.


Ovogodišnji Festival „Zlatne harmonike Kraljeva“, koji je trajao od 17. do 21. jula, počeo je solističkim koncertom Nikole Pekovića u Narodnom muzeju Kraljevo. Usmeren ka klasičnoj, ali i savremenoj umetničkoj muzici, u okviru programa „Nova muzika za harmoniku solo“, Peković je izveo dela Ivana Brkljačića, Vladimira Koraća, Adama Mirze, Igora Andrića i Relje Jakovljevića.
Narednog dana, u Svečanoj sali Gradske uprave, predstavljen je novi autorski album Vlade Panovića „45 godina zajedno“, sa dvanaest vrhunskih, stilski različitih kola, koja predstavljaju Srbiju. Gosti na promociji albuma uživali su u izvođenju „Boemskog kola“, „Zagine trojanke“ i „Tozinog šmekerskog kola“, koje je Panović posvetio ocu, majci odnosno Predragu Živkoviću Tozovcu.


Master klas Vlade Panovića, narednog dana, u istom prostoru, okupio je polaznike na interaktivnoj nastavi. U prvom delu časa govorilo se o istorijatu narodne muzike i harmonike u Srbiji i na Balkanu, drugi deo je obuhvatio narodne igre iz Srbije, Rumunije, Bugarske i Severne Makedonije, kao i kola iz vlaškog kraja, dok je treći deo bio posvećen svetskoj i filmskoj muzici na harmonici, raznim ritmovima i stilovima – Francuska, Italija, Brazil, Argentina.
Iste večeri priređen je program „Harmonika u Srbiji i svetu“. Posetioci su imali priliku da čuju kratak istorijski osvrt na preteče ovog instrumenta, kao i o pojavi harmonike na našim prostorima, njenoj rasprostranjenosti u svetu, repertoarskom bogatstvu i raznovrsnosti. Tradicionalnu i komponovanu muziku sa našeg područja, internacionalni i klasični repertoar, izveli su Miša Mijatović, Vlada Panović, Aleksandar Sofronijević i Nikola Peković, a u programu su učestvovali i instrumentalista na harmonici Miloš Rosić, članovi Srpskog kulturnog centra „Stefan Nemanja“ i tango plesači.


Takmičenje mladih harmonikaša za priznanje „Novica Negovanović“ održano je je 20. jula na Trgu srpskih ratnika. Od deset mladih takmičara, žiri – Predrag Negovanović, Miša Mijatović, Aleksandar Sofronijević i Nikola Peković, jednoglasno je nagradu dodelio dvadesettrogodišnjem Veljku Milojkoviću iz Šetka, Opština Ražanj, nekadašnjem učeniku kraljevačke srednje Muzičke škole, koji je trenutno na master studijama, a osvajač je brojnih nagrada na domaćim i svetskim takmičenjima. Njemu je pripalo prestižno priznanje koje nosi ime Novice Negovanovića, izrada aranžmana i produkcije jedne kompozicije, kao i digitalnog izdanja sa video spotom, poklon AS Studioton Aleksandra Sofronijevića, dok su drugo i trećeplasirani nagrađeni novčano, a svi učesnici zahvalnicama. U revijalnom delu programa nastupili su prošlogodišnji pobednik Jovan Pajović iz Čačka, Novica Negovanović mlađi i vokalni solisti Mira Aleksić i Čeda Marković u pratnji Narodnog orkestra RTS-a pod rukovodstvom Vlade Panovića.
Prvi Festival „Zlatne harmonike Kraljeva“ organizovan je na inicijativu kraljevačkih „zlatnih harmonika“ – pokojnog Novice Negovanovića, Miše Mijatovića, Vlade Panovića, Aleksandra Sofronijevića i ljubitelja narodne muzike, u cilju negovanja narodne muzike na harmonici i kao vid priznanja poznatim, a našim, virtuozima. Interesovanje, i učesnika i publike, za sve programe koji se organizuju u okviru Festivala, ovaj višednevni kulturno-umetnički događaj zasigurno vodi ka – tradicionalnom